Ivana Lučića 5, Zagreb
+ 385 99 6750 305
crta@fsb.hr

RONNA – Robotska neuronavigacija

Ciljevi i rezultati projekta

Osnovni cilj projekta Ronna je razvoj suvremenog sustava robotske neuronavigacije iz eksperimentalne istraživačke robotske stanice u visoko-tehnološki komercijalizirani proizvod za izvođenje neurokirurških operacija.

Širi cilj projekta Ronna je inovacijom i istraživačko-razvojnim aktivnostima povećati dodanu vrijednost i konkurentnost robotskog sustava za primjenu u neurokirurgiji kroz suradnju javnog visokog učilišta i poslovnog sektora te potaknuti komercijalizaciju rezultata istraživanja.

Robotski sustav Ronna za primjenu u neurokirurgiji, razvijen na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u suradnji s Kliničkom bolnicom Dubrava, sastoji se od dvije robotske ruke s ukupno 13 stupnjeva slobode gibanja. Roboti su u stanju obavljati različite izravne ili pomoćne kirurške zahvate s točnošću navigacije oko ciljne točke u skladu s zahtjevima neurokirurške prakse ili bolje. Razvijeni dvoručni neurokirurški sustav Ronna omogućuje fleksibilnu i pouzdanu primjenu, koja se temelji na inteligentnom upravljačkom sustavu koji osigurava intuitivnu interakciju s kirurškim timom i nove praktične mogućnosti u odnosu na postojeća rješenja kirurških robota. Rezultat projekta je proizvod doveden do komercijalne razine kroz unaprjeđenje istraživačke opreme potrebne za daljnja istraživanja, usluge projektiranja i izrade vanjskog izgleda robotske stanice, optimizacije programskog dijela, provedenih kliničkih ispitivanja i promidžbe proizvoda. Projekt je pozitivno doprinio najviše medicinskom osoblju, a zatim korisnicima javnog zdravstvenog sustava, znanstvenicima i stručnjacima koji sudjeluju na projektu, te zaposlenicima poduzetnika partnera.

Ciljevi ovog istraživačkog i razvojnog projekta bili su usmjereni prema suvremenim zahtjevima u proizvodnji, gdje tradicionalnu automatizaciju i ljudski rad trebaju zamijeniti fleksibilni, svestrani i adaptivni robotski sustavi. Rezultat projekta su razvijeni agenti koji kontinuirano primjenjuju aktivnu percepciju, učenje, planiranje i kolaborativno djelovanje, stalno redefinirajući znanje i implicitno programirane algoritme, implementirajući svojevrsne kognitivne karakteristike. Kognitivni okvir temelji se na percepciji (kamere, senzori, senzori sile i momenata, senzori dodira, itd.), učenju i agentnoj arhitekturi.

Kratke činjenice

Lokacija: Zagreb
Vrijeme trajanja: 1.12.2014. – 1.4.2016.
Program: EFRR – Europski fond za regionalni razvoj
Iznos projekta (HRK): 3.698.461,00
Sufinanciranje od strane Prijavitelja (HRK): 3.143.691.,00
Šifra projekta: RC.2.2.08-0012
Voditelj projekta: prof. dr. sc. Bojan Jerbić
Vodeći partner: Fakultet strojarstva i brodogradnje
Izvor financiranja: Europski fond za regionalni razvoj (EFRR); Vlastita sredstva; Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske


Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Izradu internetske stranice je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Sadržaj internetske stranice isključiva je odgovornost Fakulteta strojarstva i brodogradnje.