Ivan Lučić 5, Zagreb
+ 385 99 6750 305
crta@fsb.hr

CRTA na RAAD2025

Naši doktorandi Ines Frajtag i Roč Stilinović, mlađi istraživač Luka Šiktar, zajedno s Filipom Šuligojem i Markom Švacom, sudjelovali su na 34th International Conference on Robotics in Alpe-Adria-Danube Region (RAAD). Događaj se održao u Palati nauke u Beogradu, Srbija.

Znanstveni program uključivao je niz vrhunskih predavanja i rasprava. Među najistaknutijima bila su tri plenarna predavanja koja su održali svjetski priznati stručnjaci: dr. Arash Ajoudani, dr. Alin Albu-Schäffer i dr. Katja Mombaur, kao i dva uvodna predavanja koja su održali istaknuti srpski znanstvenici, dr. Zoran Obradović i dr. Strahinja Došen.

RAAD je trodnevna konferencija koja se od 1992. godine svake godine održava s ciljem okupljanja stručnjaka iz područja robotike i njezine primjene. Ove godine održana je u Beogradu, gradu na ušću Save u Dunav — poznatom i kao mjestu nastanka prvog funkcionalnog aktivnog egzoskeleta na svijetu te prvog modela višenamjenske vanjskom energijom pogonjene protetske šake, u stručnoj literaturi poznate kao „Beogradska protetska šaka“. Mjesto održavanja konferencije bila je Palata nauke, smještena u centru Beograda, koja uključuje suvremeno opremljene laboratorije, predavaonice i konferencijske dvorane te predstavlja središte za istraživanje, inovacije i akademsku suradnju. Glavni predsjedatelj ovogodišnje konferencije bio je dr. Kosta Jovanović, a supredsjedatelji dr. Aleksandar Rodić i dr. Mirko Raković. Zahvaljujući visokom ugledu RAAD-a unutar međunarodne robotske zajednice, ovogodišnja konferencija uključivala je 12 tematskih sekcija, s ukupno 79 radova koje su predstavili istraživači i predavači iz 22 različite zemlje.

Tijekom konferencije, članovi našeg tima imali su priliku ne samo sudjelovati u znanstvenom programu, već i istražiti grad i doživjeti srpsku kulturu kroz razna društvena događanja organizirana od strane domaćina. Sudionici su također imali priliku vidjeti robote i opremu koje su predstavili sponzori ovogodišnje konferencije, uključujući tvrtke Bosch, Fanuc, Festo, KUKA, MBT, Synapticon, Yandex, ABB i Renex.

Jedan od naših predstavljenih radova, “Autonomous UAV Navigation for Search and Rescue Missions Using Computer Vision and Convolutional Neural Networks”, bio je finalist za nagradu za najbolji rad u kategoriji primjene!

Radujemo se izdanju konferencije iduće godine, koja će se održati u Bratislavi, Slovačka!


Das Projekt wurde von der Europäischen Union aus dem Europäischen Fonds für regionale Entwicklung kofinanziert.
Die Erstellung der Website wurde von der Europäischen Union aus dem Europäischen Fonds für regionale Entwicklung kofinanziert.
Für den Inhalt der Website ist ausschließlich die Fakultät für Maschinenbau und Schiffbau verantwortlich.